Den matek
Den matek se začal slavit na začátku 20. století ve Spojených státech amerických. První impulz daly ženy, které se angažovaly za práva žen-matek, zejména Anna M. Jarvisová z Filadelfie. Myšlenka se ujala a začala se šířit po USA. V roce 1914 tehdejší prezident Thomas Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil Den matek za národní svátek. Zároveň navrhl, aby se symbolem svátku stal bílý karafiát jako poděkování všem matkám.
V českých zemích Den matek propagovaly některé organizace, např. Československý červený kříž, Sokol, Orel či Ywca (mezinárodní organizace pro mladé křesťanské ženy), angažovala se také Alice Masaryková, dcera českého prezidenta T. G. Masaryka. V devadesátých letech 20. století se obnovená YWCA pokusila tento svátek oživit. Postupně vstoupil do povědomí veřejnosti.
V některých rodinách se slaví přáním a darovanou květinou. Na rozdíl od Mezinárodního dne žen, který je více svátkem politickým, má Den matek charakter rodinný a duchovně navazuje na středověké křesťanské tradice oslav mateřství Panny Marie.
I MY VE ŠKOLCE SI S DĚTMI PŘIPOMÍNÁME DEN MATEK
Povídáme si o rodině. Malujeme a hrajeme si na rodinu. Hledáme odpovědi na otázky:
- Kdo je to vlastně maminka a tatínek?
- Až budu velký, chtěl bych být tatínkem, nebo maminkou? Proč?
- Co všechno musí maminka/tatínek umět?
- Co se mi na mojí mamince/tátovi nejvíce líbí?
- Z čeho mají maminky největší radost? A z čeho tatínek?
- Jaký dárek by maminku a tátu potěšil?
- Jak moje maminka/tatínek vypadá?
- Je babička také maminka a dědeček tatínek?
- Jak se pozná, že někdo bude maminka?
- Jak se moje maminka jmenuje, jak jí říkám já, jak tatínek, jak babička…
Vyrábíme dárky pro maminky, ale to je překvapení…